Jed z chrámovej zmije pomáha vyhladiť tvár
V Rakúsku je Helga Laubenderová známa osobnosť. Táto dáma pôsobí vyše dvadsať rokov v kozmetickom priemysle.
Jej značka Novaroyal prišla na trh s molekulami, ktoré boli ocenené Zlatou cenou Gold Award na veľtrhu v Paríži či švajčiarskou cenou za technológiu. Pôvodom Štajerčanka navštívila prednedávnom Bratislavu.
Jedna z účinných látok v pleťových krémoch je vyrobená z hadieho jedu. Akým spôsobom ju získavate?
Ide o účinnú látku, ktorá sa nazýva SYN®–AKE. Práve tá je nositeľom švajčiarskej ceny za technológiu, je to náš oficiálny bojovník za vyhladenú tvár, ktorý pôsobí na redukovanie vrások, najmä mimických. Nezískavame ju však z plazov. Úprimne povedané, aj keby had po odbere jedu z jedových vačkov ostal nažive, ja by som takýto krém nepoužívala. Túto látku sa podarilo napodobniť a vyrobiť nanovo. Je to technologická kópia hadieho jedu, syntetický peptid. SYN®–AKE znamená doslova syntetický hadí jed. Výroba tejto high-tech účinnej látky má však svoju históriu…
Väčšina hadov produkuje jed, ktorý im slúži na lovu potravy i obranu. Vytvára sa v jedových žľazách, čo sú v podstate zmenené slinné žľazy. Jed pozostáva z 90 %z vody a približne 5 – 15 % tvoria enzýmy, proteíny, peptidy a aminokyseliny. Účinky hadieho jedu boli známe už v staroveku, používal sa ako liečivo, alebo bol súčasťou rôznych skrášľujúcich prípravkov. SYN®–AKE je látka napodobňujúca paralyzujúce účinky pravého hadieho jedu istého druhu štrkáča nazývaného aj „chrámová zmija“ s latinským názvom Tropidolaemus wagleri. Len pre zaujímavosť, patrí do čeľade zmijovitých, dorastá asi do jeden a pol metrovej dĺžky a patrí medzi najkrajšie štrkáče – čierny so zelenými alebo žltými pruhmi a bodkami. Žije v krajinách juhovýchodnej Ázie ako Vietnam, Thajsko, ale je preslávený tým, že ho chovajú v haďom chráme v Penangu v Malajzii.
Predpokladám, že hadí jed pôsobí na pleť tak, že uvoľňuje tvárové svaly?
Uštipnutie týmto druhom hada je síce bolestivé, ale jeho paralyzujúci jed obyčajne nie je smrteľne jedovatý. Prišlo sa však na to, že tento hadí jed pôsobí v malých dávkach ako slabé anestetikum, uvoľňuje tvárové svaly, a tak predchádza vzniku vrások. Medzi 20. – 60. rokom života sú vrásky prevažne tvorené trvalým napätím tvárových svalov, ktoré vzniká predovšetkým následkom stresu pri riešení každodenných problémov. Hadí jed má podobné účinky ako botox, na rozdiel od neho však prípravky s napodobeninou tohto jedu umožňujú pohyb tvárových svalov a mimiku. Zároveň paralyzujú tie svaly, ktoré vedú ku vzniku vrások. Tento syntetický peptid redukuje vrásky spôsobené napätím tvárových svalov, ale aj vrások na čele či očných vrások. Obsahujú ho napríklad všetky naše denné krémy.
Podstata pôsobenia je teda podobná ako známy botox. A čo ďalšia v Paríži ocenená účinná látka Neodermyl?
V súvislosti s Neodermylom sa často hovorí, že injekcie proti vráskam s kolagénom už čoskoro budú minulosťou. Už po pätnástich aplikáciách krému sú vrásky zredukované o 15 percent. To zodpovedá účinku invazívnej metódy – injekcie s kolagénom. Neodermyl obsahuje molekuly, ktoré v pokožke reaktivujú kolagén a elastín, treba ho však používať minimálne mesiac.
Ocenených účinných látok máte vo vašej kozmetickej značke mnoho, vyznamenaný bol aj SYN®-HYCAN, ktorý pôsobí ako štartér tvorby hyalurónovej kyseliny, Rubixyl®, ktorý stimuluje posilnenie kožnej bariéry a podobne. V súčasnosti sú v móde domáce galvanické žehličky na zapracovanie účinných látok hlbšie do pokožky. Čo si o týchto metódach myslíte?
Mnohé ženy si kupujú rôzne galvanické prístroje cez internet. Často ide o neznámu značku a navyše sa k nim nepredávajú výrobky, ktoré by mali byť s pomocou galvanického prúdu alebo pôsobenia ultrazvukových vĺn zapracované do hlbších vrstiev pokožky. Celý ten koncept musí byť zosúladený a prípravky, ktoré sa cielene vpravujú do kože prostredníctvom galvanickej procedúry by mali byť na to určené! Princíp galvanického prístroja určeného pre kozmetický salón a doma je v zmysle prekrvenia pokožky rovnaký. Tie pre salóny sú vyrobené tak, aby vydržali intenzívne používanie. Galvanická „žehlička“ na domáce laické použitie je obyčajne menšia a dôležité je používať k nej zodpovedajúce produkty, nie akékoľvek sérum. Rozhodne by nemalo ísť o produkty, ktoré sú parfumované a takisto aj niektoré konzervačné látky môžu hlbšie v pokožke ublížiť. Liftinogový prístroj treba vždy nastaviť na stupeň, aby sa človek cítil príjemne, pociťoval len jemné mravčenie, rozhodne nie bolesť. Pri ultrazvukových prístrojoch sa odporúčajú ako anti-agingové koncentráty najmä hyalurónové výplne. Pri „žehlení“ treba robiť odporúčané pohyby, akoby vypínať pokožku zdola smerom nahor.
Ako často používať galvanickú žehličku, resp. liftingový prístroj, ako ho vy nazývate?
V rámci jednej kúry každý druhý deň po desať dní za sebou. Následne navrhujem mesačnú pauzu a potom stačí raz za týždeň, najlepšie večer. Možno ho použiť aj ráno, ale neodporúča sa neskôr použiť mejkap.
Čo podľa vás v súčasnosti ničí ženám pleť najväčšmi?
Tu by sme našli veľa príkladov. Ale na vrchol rebríčka by som postavila fajčenie. Nehovorím o jednej cigaretke ku káve, ale pravidelné fajčenie, resp. trávenie času v cigaretovom dyme. Ďalej intenzívne slnenie sa, keď pleť sčervenie, čiže zapáli sa. Tu však musím jedným dychom dodať, že primerané vystavovanie sa UV-lúčom pomáha vytvárať vitamín D. Ja osobne chodím na slnko, opaľujem sa, ale s mierou. Ďalší dôležitý bod je chronická dehydratácia. Pokožka potrebuje, aby sme prijímali čo najviac obyčajnej vody. Nuž, a čo sa týka stresu, ten nám ničí najmä žalúdok, ale stresovaný človek má aj tvrdé rysy tváre. Relaxovaná tvár je uvoľnená. A šťastie je krásne. Vpisuje sa do našich čŕt. Doslova.
zdroj: zena.pravda.sk